آشپزخانه

آرشیو مطالب

رنگینک

۱۳۹۴/۰۲/۱۷      ۴۴۲۶ بازدید

شله زرد

۱۳۹۴/۰۲/۱۷      ۱۵۱۱۱ بازدید

مهیاوه(ماهی ابه)

۱۳۹۴/۰۲/۱۷      ۱۱۶۵۱ بازدید

مهیاوه یا مهوه یکی از پرطرفدارترین غذا دراستان هرمزگان به شمار می رود مهیاوه در اصل ازدوکلمه ماهی واوه مرکب بوده و اوه به معنی اب است یعنی اب ماهی . مهیاوه یک نوع سس آبکی تیره رنگ وشورمزه است که آن را از یک نوع ماهی ریز به نام متوتا و خندل (نوعی خردل)،گشنیز،رازیانه درست می کنند وبا نان به مصرف می رسانند این غذا بسیار مقوی واشتها اور می باشد.

مواد لازم جهت تهیه مهیاوه:

ماهی متو(خشک) ۵۰۰گرم
خندل(خردل) ۵۰۰گرم
رازیانه ۲۵۰گرم
پوست نارنج ۴-۵ تکه
تخم گشنیز ۲۵۰گرم
نمک به مقدار لازم

طرز تهیه:

ماهی متو ( متوتا) را کاملا شسته تا شن هایی که به ماهی چسبیده اند از

آن جدا شوند .

یک ظرف سفالین را با آب پر کرده نمک را در آب ریخته و حل می کنیم سپس ماهی شسته شده را در آن ریخته و به عبارتی ماهی را در محلول آب و نمک می خوابانیم .

آب باید حدود ۱۰ سانت روی ماهی را فرا بگیرد ، اکنون روی ظرف را با پارچه تمیزی می پوشانیم و دور آن را با یک کش می بندیم و سپس در ظرف را می گذاریم و به مدت حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ روز ظرف را در مکانی آفتاب گیر

می گذاریم .

(البته این مدت زمان بسته به گرمی یا سردی هوا متفاوت است و هر چه هوا سردتر باشد مدت زمان مورد نظر افزایش می یابد) .

حال چرا محتویات آب و ماهی را حتما باید در آفتاب گذاشت ؟

چون ماهی زودتر نرم و جهت مراحل بعدی آماده تر خواهد شد .

در مدتی که ظرف سفالین حاوی آب و ماهی را در آفتاب گذاشته ایم روزی دو بار به آن سر زده و با قاشق آنرا به هم می زنیم تا از فساد آن جلوگیری شود .

بعد از اتمام مدت مورد نظر محتویات ظرف را در یک آبکش که ظرفی دیگر زیر آن قرار داده ایم ، می ریزیم (توچه داشته باشید که آب ماهی حاصله نباید دور ریخته شود) و ماهی را با دو دست می مالیم تا کاملا له شود و آب اضافی آن کاملا خارج شود . تفاله ماهی بر جای می ماند که آنرا دور می ریزیم .

آب ماهی آبکش شده را با خردل که از قبل بو داده ایم و آسیاب کرده ایم واکنون به صورت پودر در آمده مخلوط می کنیم ، هم می زنیم تا کاملا مخلوط شود . مواد مخلوط شده را درظرف سفالین می ریزیم و دور آن را با پارچه و کش

می بندیم و در مکانی آفتاب گیر می گذاریم تا مهیاوه کاملا برسد . البته باز هم بسته به سردی و گرمی هوا مدت رسیدن و آماده شدن مهوه متفاوت است.

اما به طور معمول در یک هوای گرم ۱۰ تا ۱۵ روز کافی است و بعد از این مدت مهیاوه آماده مصرف است .

بعد از رسیدن مهوه هم باید در روز دو بار آن با قاشق به هم زد .

 

نکات لازم مهیاوه

 اگر به مهیاوه نمک  کم بزنیم احتمال فساد ان زیاد استمقدار ماهی متوتا با خندل (خردل) باید به یک اندازه باشد وادویه های دیگر باید نصف خندل باشدروش درست کردن مهیاوه مثل هم نیست در بعضی جا ها زیره و فلفل سیاه و کنجد هم اضافه می کنند.مزه مهیاوه ای که درخمره درست می کنند تا دبه پلاستیکی خیلی بهتر است.

 

کوفته انار و پسته

۱۳۹۴/۰۲/۱۷      ۳۱۴۱ بازدید

مواد لازم

پیاز رنده و آب گرفته شده)١   عدد)

خلال پسته پوست کنده)١٠٠   گرم)

مغز نان باگت خشک شده )یک چهارم پیمانه)

سبزیجات معطر  پاک و خرد شده)٧۵ گرم)

آب لیموترش تازه١  قاشق سوپ خوری

نمک به مقدار لازم

فلفل سیاه  پودرشده)به مقدار لازم)

سیر کوبیده شده)٢   حبه)

ادویه کاری پودرشده)١  قاشق سوپ خوری)

گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفند و گوساله)۴٠٠ گرم)

تخم مرغ ١عدد

روغن مایع به مقدار لازم

کره١۵٠  گرم

رب انار رقیق شده)۶٠ گرم)

عسل۴٠ گرم

دانه های انار مقداری برای تزیین

خلال پسته  مقداری برای تزیین

 

طرز تهیه:

پیاز، پسته، نان خشک شده، سبزیجات معطر، آب لیموترش تازه، ادویه کاری، سیر، نمک و فلفل سیاه را، در غذاساز ریخته و مخلوط کنید تا کاملاً یکدست شوند، سپس مخلوط را در ظرفی گود بریزید؛ گوشت چرخ کرده و تخم مرغ را به آن افزوده و با دست ورز دهید، تا حالت چسبندگی پیدا کنند، سپس روی مواد را با سلفون بپوشانید و به مدت ٣٠ دقیقه، در یخچال استراحت دهید؛

فر را از ١۵ دقیقه قبل، روی حرارت ٢۶٠ درجه سانتیگراد تنظیم و گرم کنید. کره و کمی روغن را در سینی نچسب و مخصوصِ فر بریزید، سپس دستتان را با کمی آب، خیس کرده و به اندازه گردو از مواد برداشته و آن را در دستتان به شکل گرد، فرم دهید و در سینی بچینید؛ یکبار تمام کوفته ها را چرخانده، تا تمام سطح آنها به کره آغشته شود. سپس کوفته ها را به مدت ١٠ تا ١٢ دقیقه در طبقه وسط فری که از قبل گرم کرده اید، قرار دهید تا کوفته ها بپزد؛ 

.رب انار، عسل، نمک و فلفل را در ظرفی مخلوط کرده تا به صورت یکدست درآید. کوفته ها را از فر خارج کرده و تا داغ هستند، سس را روی آنها ریخته و مجدداً ۵ تا ١٠ دقیقه دیگر، در فر با همان درجه حرارت قرار دهید، پس از این مدت، کوفته ها را  با دانه های انار و خلال پسته، تزیین و سرو کنید.